Egyéni pszichodinamikus pszichoterápia
A pszichoanalitikus elveken alapuló, rövid, fókuszált pszichoterápiás módszer sajátosságai közé tartozik, hogy előre meghatározott, korlátozott időtartamban (10-40 alkalom) zajlik. Általában heti egy-két alkalom gyakorisággal, 45-50 perces ülésekben. Témája egy a paciens életében központi szerepet játszó probléma, elakadás feldolgozása (például: kapcsolati veszteség, gyász, életszakasz váltás, életvezetési probléma, teljesítmény zavar).
Az első találkozás során azt tisztázzuk, hogy az Ön számára megfelelő megoldást nyújthat-e a fókuszterápia, vagy esetleg más megoldás felé érdemes fordulnia.
A terápiás kapcsolat első szakaszában terapeutaként arra törekszem, hogy egy átfogó képet alakíthassak ki, amelyből kiemelünk egy olyan központi témát, amelynek átdolgozására terápiás szerződést kötünk Önnel. Ez egy olyan keretrendszer, amelynek elsődleges célja a biztonságot adó, bizalomra épülő együttműködés feltételeinek megteremtése.
A terápiás ülések során az előzetesen kidolgozott téma (fókusz) megtartása elsősorban az én feladatom, miközben Öntől azt kérem, hogy beszéljen a gondolatairól, érzéseiről. A szabad asszociációra való készség a munkafolyamatunk során fokozatosan fog kifejlődni.
A fokuszált dinamikus pszichoterápia a klasszikus pszichoanalitikus irányzat egyik legnagyobb múltra visszatekintő, széleskörű szakirodalmi háttérrel rendelkező módszere.
A munkánk során az Ön problémáinak hátterében olyan tudattalan, rejtett összefüggéseket keresünk és tárunk fel, amelyeket tudatosítva elérhetjük a kellemetlen, szenvedést okozó pszichés tünetek feloldását.
A dinamikus pszichoterápia során az addig rejtett összefüggések tudatosításával erősödhet az önbecsülés, és javulhatnak a személyközi kapcsolatok, ami a személyiség további fejlődéséhez vezethet. A módszerben szerzett évtizedekre visszanyúló hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján várható, hogy a terápia hosszú távú hatásait Ön a terápia végeztével is tapasztalhatja.
Csoportanalitikus pszichoterápia
A csoportfolyamatok, társas interakciók megértését és azokban való egyéni részvétel mélylélektani szintű átdolgozását célozza meg.
A mentális problémákkal nem csak egyéni keretek között, hanem bizonyos esetekben a csoporthelyzet kedvező hatásait felhasználva csoportos keretek között is lehet eredményesen foglalkozni. A módszer jellegzetessége, hogy a terápiás hatást nem csak a terapeuta és a paciens között zajló interakciók fejtik ki, hanem a csoportfejlődés, a résztvevők közötti kapcsolati történések, és csoportdinamika is jelentős hatótényező.
A csoportanalízis munkamódja ötvözi a klasszikus pszichoanalízis, a szociológia, szociálpszichológia területéről származó ismereteket, tapasztalatokat. A lélektani problémákat a kapcsolatokból kiindulva közelíti meg. Olyan személyiségváltozáshoz is vezethet, amelynek elérésével az egyéni mentális elakadások is oldódhatnak.
A keretrendszerben kiemelt hangsúlyt kap, a biztonságos légkör, a kölcsönös elfogadottság feltételeinek biztosítása, amelyet a csoportvezető terapeuta személyes rátermettsége révén és megalapozott szakmai tudása birtokában valósít meg.
A csoportpszichoterápia olyan paciensek számára javasolt, akik esetében felmerül, hogy problémáik hátterében a személyközi kapcsolatok problematikája állhat, vagy nehézségeket okoznak kétszemélyes, intim helyzetek, vagy az egyéni terápiát túlterhelő folyamatok, esetleg erős tudattalan mentális ellenállás jelenik meg.
Gyakorlatban kiscsoportban dolgozunk (8-15 fő), általában, heti-kétheti gyakorisággal, alkalmanként 90-120 percesek ülésekben, egy-két éves időtartamban.